تبلیغات
***طب سنتی*** - تب كیو ( Q FEVER )
***طب سنتی***
♥♥♥♥طبیعت میراث گذشتگان و حق آیندگان است.♥♥♥♥
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


این جانب موسی ظروفی با داشتن مدرک رسمی طب سنتی از انجمن طب کل نگر ایران و موسسه حجامت ایران مفتخرم که یه هم نوعان خودم کمک و با راهنمایی خود به آنها سلامتی ببخشم و هدف من از این وبلاگ آشنایی هر چه بیشتر مردم با انواع طب ها و کاربرد های آن،مزاج شناسی،نسخه پیچی و درمان بسیاری از بیماری های ناعلاج خود با طب سنتی می باشد.

مدیر وبلاگ : موسی ظروفی
نویسندگان
  آنفلانزای بزی نیست ؛ اما خطرناك است
با گذشت چندین ماه ازبروز نوع جدید آنفلانزا یعنی آنفلانزای نوع آ و همه گیر شدن آن در بسیاری از كشور های دنیا ، اخیرأ رسانه ها از وقوع بیماری دیگری خبر دادند . بیماری " تب كیو " كه به غلط به آنفلانزای بزی معروف شده است .


  این بیماری غالبأ بدون نشانه های درمانگاهی است ، هرچند میتواند باعث سقط جنین در گوسفند و بز و علائم شبیه آنفلانزا در انسان شود . بنابراین یك بیماری زئونوز واقعی به شمار می آید . شیوع این بیماری درسال های اخیر در هلند افزایش چشمگیری داشته است . در سال 2006 میلادی تعداد 168 نفر، سال 2007 حدود یك هزار نفر و در سال 2009 حدود دوهزار و سیصد نفر در آن كشور مبتلا شده اند . تعداد مرگ و میر در سال 2009 شش نفر بوده است . همچنین بیماری ( آلودگی ) در بلژیك و تعداد دیگری ازكشورهای اروپایی مانند سوئد ، دانمارك ، لهستان ، سوئیس و همچنین عمان و ... و جود دارد . تب كیو ، اكنون در پوشش خبری رسانه های دنیا است . اما تعیین تعداد دقیق مبتلایان كاری بس دشوار است . تب كیو یكی از بیماریهای مشترك بین انسان وحیوان است كه دراثر  باکتری كوكسیلا برونتی ایجاد میشود . تب مجهول ،  پنوموریكتزیوز ، تب كشتار گاه ، آنفلانزای بالكان ، گریپ بالكان ، ریكتزیوز ریوی نام های دیگران این بیماری هستند .
و قو ع
این بیماری گسترش جهانی دارد ، اما بصورت انفرادی و به ندرت رخ می دهد . تعداد كمی از كشورهای آسیایی در گیرتب کیو می باشند ، اما در آمریكا ، كانادا و كشورهای اروپایی بیش تر دیده می شود . در سال 1999 ، بیماری تب كیو بعنوان یك بیماری "  گزارش كردنی " در ایالات متحده آمریكا اعلام شد ، اما گزارش این بیماری در بسیاری از كشورهای دیگر ، ضروری نیست . وقوع بیماری در حیوانات و انسان بیش از میزان ثبت شده است ، زیرا بسیاری از افرادی كه آلوده می شوند ، نشانه های درمانگاهی بیماری رانشان نمی دهند . بسیاری از موارد خفیف بوده ، نشا نه های درمانگاهی مظنون كننده محدود هستند و آزمایشگاههای مجهز برای تشخیص تب كیو بسیار كم می باشند .
سبب شنا سی
عامل تب كیو ، نوعی ریكتزیا به نام کوکسیلا بورنتب است . بر خلاف بقیه ریکتزیاها ، این باكتری به گرما ، خشك كردن و بیش تر ضد عفونی كننده های رایچ ، مقاوم است ، این ویژگی سبب می شود ، باكتری به مدت طولانی در محیط بیرون زنده بماند . كوكسیلا برونتی در خاك و مواد آلوده مانند بستر ، پشم و گردن و خاك ، ماه ها وحتی سال ها دوام می آورد . پاستوریزاسیون به طور مؤثر این ریكتزیا را نابود می سازد . این ریكتزیا توانایی جایگزینی در رحم ، جفت ، پستان ها و گره های لنفاوی فوق پستانی و منبع آلودگی را در حین زایمان فراهم می كند .
مخزن
گاو ، گوسفند، بز، مخازن اصلی كوكسیلا برونتی می باشند . آلودگی با این ریكتزیا ، درسایر حیوانات اهلی و حیوانات خانگی دیده می شود. كوكسیلا برونتی معمولا سبب بروز نشانه های درمانگاهی در این حیوانات نمی شود ، اما سقط جنین در گوسفند و بز را به آلودگی با كوكسیلا برونتی نسبت می دهند .
راه های انتقال بیماری
این باكتری در شیر ، ادرار و مدفوع حیوا نات آلوده دفع می شود . به خصوص ، در هنگام زایش ، مایعات جنینی و جفت به شدت آلوده به عامل بیماری می باشند . حیوانات و انسان معمولا از راه ورود این باكتری با استنشاق هوای حاوی گرد و غبار آلوده دامداری به مواد خشك جفت ، مایعات جنینی و فضولات حیوانات گله آلوده ، آلوده می شود . بیش تر افراد در برابر بیماری بسیارحساس هستند و با ورود تعداد اندكی باكتری آلوده می شود . انتقال آلودگی از راه خوردن شیر آلوده ، به دنبال آن استفراغ و استنشاق مواد غذایی آلوده ، كمتر رایچ است ، دیگر راه های انتقال این بیماری به حیوانات و انسان ، ازجمله گزش كنه و انتقال انسان به انسان ، نادر است .
وقوع بیماری درحیوانات و انسان بیش تر از میزان ثبت شده است ، زیرا بسیاری ازافرادی كه آلوده می شوند ، نشانه های درمانگاهی  بیماری را نشان نمی دهند ، بسیاری از موارد خفیف بوده ، نشانه های درمانگاهی مظنون كننده ، محدود هستند و آزمایشگا های مجهز برای تشخیص تب كیو بسیاركم می با شند.
نشانه های درمانگاهی در حیوانات
در موارد آلودگی شدید در گوسفند و بز، سقط جنین همراه با بی اشتهایی در اواخر دوران آبستنی رخ می دهد . براساس برخی گزارش ها ، در گاو نیزگاهی سقط و نازائی به وقوع می پیوندد . ضایعات قابل توجهی وجود ندارد .
نشانه های درمانگاهی در انسان
فقط در حدود نیمی از افرادی كه به كوكسیلا برونتی آلوده می شوند ، نشانه های درمانگاهی بیماری را نشان می دهند . اغلب موارد حاد تب كیو با شروع ناگهانی یك یا چند نشانه زیر آغازمیشود : تب بالا ( تا 104 – 105 ، درجه فارنهایت ) ، سردرد شدید ، ناراحتی و بی قراری عمومی ، درد عضلانی ، پریشان حالی ، گلودرد ، لرز ، تعریق ، سرفه خشك ، تهوع ، استفراغ ، اسهال ، درد شكم و درد قفسه سینه . تب معمولا 1 تا 2  هفته طول می كشد . كاهش وزن ، محتمل و مدتی باقی می ماند . در 30 تا 50 درصد از بیماران مبتلا به عفونت دارای نشانه های درمانگاهی ، پنومونی ایجاد میشود . علاوه بر این ، نتایج تست های عملكرد كبد بیش تر بیماران ، غیر طبیعی است و برخی بیماران ، به هپاتیت مبتلا می شوند .  به طور كلی ، بیش تر بیماران ، بدون درمان ، ظرف چند ماه بهبود و سلامتی كامل خود را باز می یابند . فقط 1تا 2  درصد افراد مبتلا به شكل حاد تب كیو، در اثر بیماری تلف می شوند .
 شكل مزمن تب كیو –  كه با عفونتی كه به مدت بیش از 6 ماه است ، شناخته می شود – شایع نیست ، اما خطرناك تر است . بیماران مبتلا به شكل حاد تب كیو ممكن است درست یك سال تا حتی 20 سال پس از آلودگی اولیه ، شكل مزمن بیماری را بروز بدهند . یكی از عوارض جدی شكل مزمن تب كیو، آندوكاردیت است كه معمولا دریچه های آئورت و كمتر دریچه میترال را مبتلا می كند . بیش تر بیمارانی كه دچار شكل مزمن تب كیو می شوند ، بیماری دریچه های قلب یا سابقه پیوند عروقی دارند . گیرندگان پیوند ، بیماران سرطانی و افراد مبتلا به بیماری مزمن كلیوی نیز در معرض خطر شكل  مزمن تب كیو هستند . 65 درصد مبتلایان به شكل مزمن تب كیو ، در اثر بیماری تلف می شوند.
دوره كمون تب كیو ، بسته به دز آلودگی اولیه ، متفاوت است . دز زیاد ، سبب كوتاه تر شدن دوره انكوباسیون می شود . بیشتر بیماران ظرف 2 تا 3 هفته پس از آلودگی ، بیمار می شوند . بیمارانی كه به طور كامل بهبود می یابند ، تا پایان عمر ، در برابر آلودگی دوباره ، ایمنی پیدا میكنند .
تشخیص
از آنجا كه نشانه های درمانگاهی تب كیو ، اختصاصی نیستند ، تشخیص دقیق ، بدون بهره گیری از روش های آزمایشگاهی مناسب ، دشوار است . نتایج برخی تست های آزمایشگاهی رایج به همراه نشانه های بالینی و اپیدمیولوژیك ممكن است سبب مظنون شدن به تب كیو شود . به عنوان مثال ، شمارش پلاكت ها ، زیرا افراد مبتلا به تب كیو ممكن است ترومبوسیتوپنی گذرایی نشان دهند . تایید تشخیص تب كیو نیازمند انجام تست سرمی برای تشخیص وجود پادتن ضد پادگن كوكسیلا برونتی است . دربسیاری از آزمایشگاه ها ، سنجش ایمونوفلورسانس غیرمستقیم (IFA) مطمئن ترین و رایج ترین روش مورد استفاده است . همچنین كوكسیلا برونتی را می توان با استتفاده از رنگ آمیزی ایمونوهیستوشیمی و روش های تشخیص DNA در بافت های آلوده شناسایی كرد.
بیماری تب كیو گسترش جهانی دارد ، اما بصورت انفرادی و به ندرت رخ می دهد . تعداد كمی از كشورهای آسیایی درگیر تب كیو می باشند ، امادر آمریكا، كانادا و كشورهای اروپایی بیش تردیده می شود .
درمان
داكسی سیلین درمان انتخابی برای موارد حاد تب كیو است . چنانچه درمان آنتی بیوتیكی ظرف 3 روز اول بیماری آغاز شود ، بیش ترین اثر را خواهد داشت . اغلب داكسی سیلین ، به میزان 100 میلی گرم ، دو بار در روز ، به مدت 15 – 21 روز تجویزمی شود . ثابت شده است كه كوینولون ها در محیط آزمایشگاهی برعلیه كوكسیلا برونتی اثر دارند و پزشك میتواند آنها را تجویز كند . در صورت عود بیماری ، درمان باید تكرار شود . درمان موثر آندوكاردیت شكل مزمن تب كیو بسیار مشكل تراست و اغلب باید از چندین داروی مختلف استفاده شود . دو پرتوكل های درمانی مختلف ارزیابی شده است :
1 ) داكسی سیلین همراه با كینولون ها به مدت حداقل 4 سال.
2 ) داكسی سیلین همراه با هیدروكسی كلروكویین به مدت 5 ، 1 – 3 سال .
 پروتكل درمانی دوم كمتر منجر به عود بیماری می شود ، ولی نیازمند معاینه روتین چشم برای تشخیص تجمع كلروكوین است . دربرخی موارد آندوكاردیت ناشی از كوكسیلا برونتی ، انجام عمل جراحی برای برداشت دریچه های آسیب دیده لازم می شود .
پیشگیری
شیوع بیماری تب كیو ، عمدتا ناشی ازتماس شغلی دامپزشكان ، كارگران كشتارگاه های دام و صنایع گوشت ، كارگران گوسفندداری وگاوداری ها ، دامداران ، و پژوهشگران با تاسیسات و تجهیزات اماكن نگهداری گوسفند ایجاد می شود . تلاش برای پیشگیری و كنترل باید در درجه اول بر این گروهای در معرض خطر و محیطهای فوق متمركزشود. برای پیشگیری و كنترل تب كیو باید اقدامات زیر به مورد اجرا گذارده شود :
* آموزش توده مردم درباره مخازن آلودگی ومنبع بیماری .
 * دفن جفت ، مایعات و پرده های جنینی ، جنین های سقط شده به روش مناسب ، در اماكن نگهداری و پرورش گوسفند و بز .
* محدود كردن تردد انسان ها به دامداری های آلوده و آزمایشگاهها .
* مصرف شیر و فراوده های لبنی پاستوریزه .
* واكسیناسیون ( درصورت امكان ) پژوهشگرانی كه با گوسفندان باردار یا كوكسیلا برونتی زنده سروكار دارند .
* قرنطینه دامهای وارداتی .
* گوسفنداری ها باید دور از مناطق پرجمعیت استقرار یابند. حیوانات باید به طور منظم از نظر پادتن های ضد كوكسیلا برونتی آزمایش و اقداماتی برای جلوگیری از جریان هوا به سمت سایر منا طق به مورداجرا گذارده شود .
* مشاوره پزشكی برای افرادی كه در معرض بیشترین خطر ابتلا به شكل مزمن تب كیو قراردارند ، به ویژه افراد مبتلا به بیماری دریچه های قلب یا افراد دارای سابقه پیوند عروقی .
واكسنی برای تب كیو تولید شده و با موفقیت برای ایمن سازی مشاغل پر مخاطره در استرالیا به كار گرفته شده است . بااین حال ، این واكسن به صورت تجاری ، درایالات متحده آمریكا دردسترس است . افرادی كه تمایل به واكسیناسیون دارند ، باید ابتدا برای تعیین تا ریخچه تماس با كوكسیلا برونتی ، تست پوستی شوند . افرادی كه تماس قبلی داشته اند ، به دلیل احتمال بروز واكنش های شدید موضعی در محل تزریق واكسن ، نباید واكسینه شوند . نوعی واكسن نیز برای استفاده در حیوانات تولید شده است ، اما در ایالات متحده آمریكا در دسترس نمی باشد .
اهمیت بیماری از نظر بیوتروریسم
كوكسیلا برونتی عامل بسیارعفونی است كه در برابر گرما و خشك شدن ، به نسبت مقاوم است . این باكتری می تواند از راه هوا ( هوابرد ) منتقل و توسط انسان استنشاق شود . یك باكتری كوكسیلا برونتی می تواند سبب بروز بیماری در یك فرد حساس شود . این عامل می تواند در جنگ های بیولوژیك توسعه و استفاده شود و یك تهدید بالقوه تروریستی به شمار می آید . 

نوع مطلب :
برچسب ها :
          
سه شنبه 2 شهریور 1389

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی.

Online User


p30web
کد HTML:
کد HTML: