تبلیغات
***طب سنتی*** - بررسی مهار آنزیم مبدل آنژیوتانسین توسط 20 گیاه دارویی با کاربرد ضد فشار خون در طب سنتی
***طب سنتی***
♥♥♥♥طبیعت میراث گذشتگان و حق آیندگان است.♥♥♥♥
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


این جانب موسی ظروفی با داشتن مدرک رسمی طب سنتی از انجمن طب کل نگر ایران و موسسه حجامت ایران مفتخرم که یه هم نوعان خودم کمک و با راهنمایی خود به آنها سلامتی ببخشم و هدف من از این وبلاگ آشنایی هر چه بیشتر مردم با انواع طب ها و کاربرد های آن،مزاج شناسی،نسخه پیچی و درمان بسیاری از بیماری های ناعلاج خود با طب سنتی می باشد.

مدیر وبلاگ : موسی ظروفی
نویسندگان
بررسی مهار آنزیم مبدل آنژیوتانسین (زیر گونه ژرمینال)توسط 20 گیاه دارویی با کاربرد ضد فشار خون در طب سنتی             صبا معقولی-جلسه 301ام انجمن طب سنتی ایران-90/5/2

مقدمه

در طب سنتی از گیاهان دارویی در درمان بسیاری از بیماری ها از جمله کنترل فشار خون استفاده می شود .ازآنجا که مهار آنزیم مبدل آنژیوتانسین یکی از مکانیسم های دخیل در کنترل فشار خون است در این تحقیق مهاراین آنزیم توسط 20 گیاه دارویی مورد بررسی قرار می گیرد

 

سلول های جنب گلومرولی(کلیه )←آنزیم رنین←آنژیوتانسین پروتئین غیر فعال←آنژیوتانسین 2← افزایش ترشح آلدسترون  (جذب مجدد  سدیم وکلر وآب)←افزایش حجم مایعات بدن ←افزایش بازگشت وریدی ←افزایش COP

آنژیوتانسین 2←اثر انقباضی روی آرتریول ها ←Rافزایش

 

دوشکل آنزیم آنژیوتانسین

1-شکل سوماتیک                   2-شکل تستیکولار یا ژرمینال

 

روش

گیا هان مورد نظر پس از جمع آوری آسیاب و عصاره گیری ولیوفیلیزه شده .ودردمای 20-درجه سانتی گراد نگه داری  شدند .اندازه گیری فعالیت آنزیم آنژیوتانسین توسط سوبسترای هیپوریل ال هیستیدین  وال لوسین در شرایط میکرو سنجیده شد عصاره هایی که توسط بیش از 50 درصد فعالیت آنزیم را در مقایسه با   شاهد مهار کنند به عنوان مهار کننده احتمالی آنژیو تانسین در نظر گرفته شدند.

 

یافته ها

از 20 گیاه مورد مطالعه بیشترین اثر مهار کنندگی آنژیوتانسین مربوط به گیاه دم گیلاس گل ختمی و ریشه روناس و تا حد 100% بوده و در گیاهان بهار نارنج زرشک آبی اسفند وسیر نیز میزان مهار تا حد 70%یا بیشتر از آن مشاهده شد .

دم گیلاس

نامهای رایج:آلوكك-هلی كك وسیاهلی وكیكه بندد هوسدانه.

گیاهی است درختی كه درشرایط مساعدارتفاع آن به10 مترهم می رسد.گلها منظم،دوجنسی،5پرودارای تعدادپرچم زیادی بوده دارای برچه های آزاد می باشد.میوة این درخت تیره رنگ بوده به قطرحدود1 متروازاین میوه نوعی نوشابه به نام كیرش دراروپا تهیه می شود.

میوه گیلاس جنبه تغذیه ای داشته ودم گیلاس جنبه دارویی داشته تركیبات موجوددرگیاه:تانن گلیكوزید-سیانوژنتیك-مقداركمی اسیدسیلنیدریك-موادقندی واسیدهای آلی مختلف می باشد.

خاصیت درمانی: افزایش دهنده ادرارو دفع كننده سنگهای مجاری ادراری

 

گل ختمی

انواع ختمی طبق نظر جالینوس سردوتر وطبق نظر ابوعلی سینا معتدل است.و حکمای طب سنتی در مورد خواص آن معتقدند که ملین مزاج است.

خواص گل ختمی

1)ملین و برطرف كننده یبوست است .

2)بیماریهای تنفسی را برطرف می كند.

3)سرفه های خشك را از بین می برد .

4)برای رفع گلو درد جوشانده گل ختمی را غرغره كنید .

5)عادت ماهیانه را منظم می كند .

 

روناس

به فارسی رودک وروناس گفته می شود ودر بلوچستان با نام محلی (سورچاه)و(پاس کوه)شناخته می شود .

روناس گیاهی است علفی وچند ساله به بلندی تا 2 متر و دارای ساقه ای پوشیده از خارها است.

از نظر ترکیب شیمیایی در ریشه روناس مواد آلیزارین وپورپورین وروبیادین وجود دارد.مقدار قند آن زیاد است و به همین جهت اگر آن رادر آب بگذارند تولید الکل واسانس روناس می نماید.

ریشه ی روناس از نظر طبیعت طبق نظر حکمای طب سنتی گرم وخشک است ودر مورد خواص آن معتقدنند که باز کننده ی گرفتگی ها است .

ازدیاد ترشح شیر نافع است.

روناس مضر مثانه است چون ترشح ادرار را خیلی با فشار زیاد می کند وممکن است ایجاد خون در ادرار کند از این نظر باید با کتیرا خورده شود چون برای سر نیز مضر است باید با انیسون خورده شود .

مقدار خوراک آن تا 4گرم از ریشه ودر دم کرده 10-15 گرم آب جوش است .بعد از خوردن آن باید مرتبا حمام کرد

 

بهار نارنج

نارنج

به فارسی نارنج نارنگ نامیده می شود

نارنج درخت کوچکی است که در مناطق با آب وهوای مدیترانه ای ونسبتا مرطوب وگرم می روید وسرمای زمستان کمتر از 10-15 درجه زیر صفر را بسختی تحمل می کند .

طبق نظر حکمای طب سنتی پوست زرد وشکوفه ی بهار نارنج گرم وخشک است وو عصاره ترش آن سرد و خشک است و تخم ان با پوست سرد وخشک است .

گرفتگی ها را باز می کند و درد سینه را تسکین می دهد وبرا تقویت اشتها ونیروی جنسی و رفع آروق و با د و گاز و دل پیچه نافع است .

 

زرشك آبی

زرشک

زرشك( اَمبِرباریس)  Barberis aristata

دو نوع زرشك است : نوعی زرشك جلگه ای كه گرد و سرخرنگ است . دیگری زرشك ریگی یا كوهی كه سیاه رنگ و مستطیل می باشد و سیاه از سرخ قوی تر است.

مزاج زرشك :سرد و در آخر سوم خشك است.

خاصیت درمانی:شربت آن در بركندن صفرا بسیار موثر است.

دمل و جوش

ضمادش را بر دمل های گرم گذاشتن بسیار مفید است.

اندامان غذا:

معده و كبد را نیرو دهد و در رفع تشنگی بسیار نافع است.

اندامان دفعی:

شكم را بند می آورد، از خراش روده جلوگیری می كند، نوشیدنش برای قطع سیلان رطوبت های مزمن رحم بسیار موثر است . گویند اگر زن باردار چوب زرشك را سه بار به شكم بزند  یا شكم را با زرشك بینداید سقط جنین می كند از خونریزی های زیرین جلوگیری می نماید.

 

اسفند

به فارسی اسپند واسفند ودر کتب طب سنتی به نام های(حرمل)آمده است .

اسفند گیاهی است علفی چند ساله ارتفاع آن کم ودر حدود یک وجب است .

از نظر ترکیب شیمیایی در ریشه ورانه اسفند چهار آلکالوئید به نام های هارمین وهارمالین وهارمالول وژگانین یا وازی سین وجود دارد

خواص وکاربرد:

گیاه اسفند قاعده آور است ترشح شیر را زیاد می کند ودر موارد سقط جنین به کار می رود .دانه ی اسفند مخدر است وبه عنوان تب بر وبرای کاهش درد معده تجویز می شود در مردان برای معالجه ی کرم های روده داده می شود جوشانه برگ اسفند برای روماتیسم مفید است ریشه آن برای کشتن شپش نافع است.

اسفند

اسفند از نظر طبیعت طبق نظر حکمای طب سنتی گرم وخشک است .در مورد خواص آن معتقدند که رطوبت های سینه وریه را خشک می کند وباد های روده را تحلیل می برد  ونیروی جنسی را تقویت می کند و ترشح شیر را زیاد کرده ومدر وقا عده آور است ومسهل سودا وبلغم غلیظ وضد کرم کدو می باشد .

مقدار خوراکی اسفند از 5-10 گرم

 

نتیجه گیری

در میان نمومنه های آزمایش شده بیشترین میزان مهار آنژیوتانسین مربوط به دم گیلاس گل ختمی و ریشه روناس بود که می توانند در مطالعات آتی به عنوان گیاه برتر مهار کنننده فعالیت آنژیوتانسین برای جداسازی اجزای موثره مورد استفاده قرار گیرند

پایان

ص. معقولی               برای دریافت فایل مطلب ارائه شده در جلسه اینجا را کلیک کنید...

نوع مطلب :
برچسب ها :
          
پنجشنبه 25 اسفند 1390

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی.

Online User


p30web
کد HTML:
کد HTML: