تبلیغات
***طب سنتی*** - چند پرسش برای ورود به بازگشایی مفهوم «طب تلفیقی» با دیدگاه «مکتب طب حکمی ایران»
***طب سنتی***
♥♥♥♥طبیعت میراث گذشتگان و حق آیندگان است.♥♥♥♥
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


این جانب موسی ظروفی با داشتن مدرک رسمی طب سنتی از انجمن طب کل نگر ایران و موسسه حجامت ایران مفتخرم که یه هم نوعان خودم کمک و با راهنمایی خود به آنها سلامتی ببخشم و هدف من از این وبلاگ آشنایی هر چه بیشتر مردم با انواع طب ها و کاربرد های آن،مزاج شناسی،نسخه پیچی و درمان بسیاری از بیماری های ناعلاج خود با طب سنتی می باشد.

مدیر وبلاگ : موسی ظروفی
نویسندگان

دکتر مجید انوشیروانی. دستیار ارشد طب سنتی ایران، دانشگاه علوم پزشکی تهران

 

    1. بانوی 24 ساله ای با شکایت از«تورم حادّ و دردناک زانوی چپ» به یک طبیب سنتی مراجعه میکند. پزشک به شواهد واضحی از یک نزلۀ گرم حادّ دست می‌یابد. این طبیب علاوه بر جستجوی دلایل و علایم این نزله و سوءمزاج مفصلی بیمار، به جستجوی نشانگرهای سرولوژیک بیماری‌های التهابی مفاصل نیز می پردازد. آیا در این حال این طبیب به «طب تلفیقی» پرداخته است؟

 

    2. در سناریوی دیگری همان بانوی 24 ساله نخست به روماتولوژیستی مراجعه می کند که از طریق رسانه‌ها با طب سنتی آشنایی دارد. وی پس از تشخیص نهایی «آرتریت روماتوئید» در کنار تجویز کورتیکواستروئیدهای سیستمیک، جوشاندۀ پوست درخت بید نیز تجویز می‌کند. آیا این پزشک به «طب تلفیقی» عمل کرده است؟

 

 3. در فرض دیگری آقایی 45 ساله با شکایت از «احساس دشواری تنفس» به طبیب سنتی مراجعه کرده، اظهار می‌کند که در مراجعه به متخصصین ریه تشخیص خاصی مطرح نشده و ارزیابی‌ها نرمال گزارش شده‌اند. طبیب سنتی پس از آنکه علایم نزله و سوءمزاج‌های ریوی مرتبط با شکایت بیمار را بررسی می‌کند به نتیجۀ تشخیصی واضحی نمی‌رسد. وی پس از این ناکامی در تشخیص، بیمار را به یک روانپزشک ارجاع می‌دهد. آیا این اقدام را می‌توان در جهت طب تلفیقی دانست؟

 

4. در مثالی دیگر بیماری مبتلا به کانسر سر پانکراس، همزمان با مراجعه به انکولوژیست و متخصص گوارش به توصیۀ اطرافیان به گروه‌هایی که مدعی ارتباطات کیهانی‌اند رو می کند. یک پزشک نیز مشوّق او در این رویکرد است. آیا این را می‌توان طب تلفیقی دانست یا نه؟

 

5. در گزارشی دیگر مادری کودک 8 ساله‌اش را نزد طبیب سنتی می‌آورد. کودک دو هفته قبل دچار تشنج تونیک همراه با اختلال هشیاری شده است. کودک سابقه ای از FC (تب و تشنج) ندارد، سابقۀ تروما پیش از تشنج بیان نمی‌شود، یونوگرام و تست‌های بیوشیمی خون طبیعی گزارش شده‌اند، در EEG و CT-Scan و MRI یافتۀ پاتولوژیک خاصی دال بر اپی‌لپسی یا ضایعۀ عضوی مشهود نیست. پزشک نورولوژیست «والپروات سدیم» تجویز کرده و برای پیشگیری از وقوع مجدد تشنج، به تاکید هشدار داده است که حتما این دارو مصرف شود و توصیه کرده است سه ماه بعد بیمار برای ویزیت مجدد مراجعه کند. طبیب سنتی در ارزیابی‌اش متوجه یبوست مزمن و به‌هم‌خوری کودک می‌شود و پی می‌برد که مادر، کودک را از عطسۀ صدادار منع می‌کرده و کودک همیشه در هنگام عطسه بینی‌اش را محکم می‌فشرده تا مادر ناراحت نشود. عمل به طب تلفیقی در اینجا مستلزم چه تصمیمی است؟ در صورت تشخیص صرع مشارکتی، تلفیق این یافته با دستور دارویی نورولوگ چگونه خواهد بود؟

 

6. در وضعیتی دیگر، مرد 65 ساله‌ای ساکن آذربایجان غربی با کم‌خونی هیپوکروم میکروسیتر مراجعه می‌کند. یک طبیب سنتی- حتی اگر هیچ اطلاعی از مفاهیم نظری طب تلفیقی نداشته باشد- دستکم باید چه ملاحظاتی را در نظر بگیرد تا رویکردی جامع به تشخیص علت این کم‌خونی و درمان آن داشته باشد؟

 

7. در مثال بالا اگر علت این کم‌خونی صرفاً دریافت ناکافی آهن باشد، تلفیق طب رایج با چه شیوه یا مکتب طبی دیگری می‌تواند برای این بیمار سودمندی بیشتری داشته باشد؟ از بین طب سوزنی، آیورودا، ناتروپاتی، خام‌گیاه‌خواری، و هومیوپاتی کدامیک برای او سودمندتر است؟ پیشنهاد بهتری هم می‌توان داشت؟

 

8. در مثالی دیگر خانم جوانی ساکن کرمان که به تشخیص روانپزشکان مبتلا به افسردگی ماژور است ، به یک پزشک سنتی مراجعه می‌کند و خواهان جایگزینی فلوکستین با داروی گیاهی است. وی به مدّت سه سال از فلوکستین با حداقل دوز روزانه 20 میلیگرم استفاده کرده است. پزشک با پیشنهاد کاهش تدریجی دوز روزانۀ فلوکستین، به وی قرصی حاوی عصارۀ خشک گیاه هوفاریقون تجویز می کند. در چنین تلفیقی چه ملاحظاتی باید حتماً در نظر گرفته شوند و چه خطراتی محتمل است؟

 

هشت وضعیت بالا نشانگر برخی از پرسش‌های پایه‌ای در تعریف طب تلفیقی، و پیچیدگی‌ها و ضرورت‌ها و احتیاط‌ها در آن هستند.

 

 

ارسال توسط خانم دکتر فاطمه مرادینوع مطلب :
برچسب ها :
          
پنجشنبه 25 اسفند 1390

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی.

Online User


p30web
کد HTML:
کد HTML: